Dział Współpracy Międzynarodowej

Prof. Fernando Menis

W czerwcu Wrocław odwiedził znany hiszpański architekt prof. Fernando Menis. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechał na zaproszenie Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w ramach programu Visiting Professors. W dniach 12-13 czerwca 2017 wygłosił na naszej uczelni i w Muzeum Architektury trzy otwarte prelekcje.

Program wizyty:

  • 12 czerwca, godz. 16.00 – „Menis Evolution and the Torun Study Case” – otwarty wykład i dyskusja – sala 233, bud. E-1 (ul. Bolesława Prusa 53/55)
  • 12 czerwca, godz. 18.00 – „Biomimicry: Using Nature’s Genius in Architecture” – otwarty wykład i dyskusja – sala 233, bud. E-1 (ul. Bolesława Prusa 53/55),
  • 13 czerwca, godz. 18.00 – „Reason and Emotion in Architecture” – otwarty wykład i dyskusja – Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5),
  • 13 czerwca, godz. 19.00 – Wernisaż wystawy z cyklu Galeria Jednego Projektu - Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5).

Fernando Menis jest założycielem i głównym architektem pracowni projektowej „Fernando Menis”. Profesor na uczelniach: European University of Canarias, University of Hong Kong (UHK), European University of Madrid. Przewodniczący Laboratorium dla Innowacji w Architekturze, Designie i Zaawansowanej Turystyce na Teneryfie.

Specjalizuje się w architekturze monumentalnej i obiektach użyteczności publicznej. Jest autorem lub współautorem projektów takich jak: Insular Athletics Stadium (2007), Magma Art & Congress (2005), Basen na Sprewie w Berlinie (2004), Presidency of the Canary Islands (1999).

Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. Jego projekty były publikowane na łamach największych światowych czasopism architektonicznych.

W 2012 roku prezentował swoją twórczość na 13. Biennale Architektury w Wenecji. W 2010 roku projekt jego autorstwa Audytorium Jordanki w Toruniu otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej WAF (World Architecture Festival) w kategorii: projekt przyszłości, a w 2014 roku był prezentowany na wystawie „Architektury-Murator” jako jedna z 25 najważniejszych kreacji współczesnej architektury ostatniego ćwierćwiecza w Polsce.

Politechnika Wrocławska © 2024