Dział Współpracy Międzynarodowej

Wyjazdy w celu uczestniczenia w szkoleniu

pl_v_dofinansowane_przez_ue_pos.png

Wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych mogą być realizowane do takich instytucji jak:
- uczelni wyższych posiadających Kartę Erasmus dla Szkolnictwa Wyższego
- każdej publicznej lub prywatnej organizacji aktywnej na rynku pracy lub działającej w zakresie edukacji, szkoleń i młodzieży posiadającą Kartę Erasmus np. publiczne lub prywatne małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo, organ publiczny na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym, izby handlu, rzemiosła, stowarzyszenia zawodowe i związki zawodowe, instytut badawczy, fundacja, szkoła, inne instytucje edukacyjne, organizacje profit jak stowarzyszenia, organizacje pozarządowe itp.

O wyjazd w celach szkoleniowych mogą ubiegać się pracownicy kadry akademickiej, administracji centralnej i wydziałowej, pracownicy naukowo-techniczni oraz bibliotekarze i lektorzy.

Celem wyjazdu
jest udział w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje związane z charakterem pracy wykonywanej w uczelni macierzystej.

- Celem wyjazdu w celu szkoleniowym jest udział w szkoleniu, które ma konkretnie zdefiniowany program na każdy dzień szkolenia, a z programu tego wynika, że celem udziału w szkoleniu jest podniesienie kompetencji pracownika;
- Celem wyjazdu nie może być udział w konferencji
- Głównym celem wyjazdu nie może być przeprowadzenie rozmów na temat zasad współpracy z uczelnią partnerską
- Głównym celem wjazdu nie może być monitorowanie postępów studentów przebywających w uczelni zagranicznej
- W jednym czasie może być realizowany tylko jeden rodzaj umowy z uczestnikiem (STA/STT)


Wyjazdy w celach szkoleniowych w ramach Akcji KA 131-HED mogą trwać od 2 do 5 dni (pobyt w uczelni partnerskiej, bez dni przeznaczonych na podróż).

Pracownik wyjeżdżający w ramach Programu Erasmus+ otrzymuje dofinansowanie w formie wsparcia indywidualnego, wypłacanego na podstawie podpisanej pomiędzy uczestnikiem programu a PWr umowy o dofinansowanie.
Stawki dofinansowania wypłacane ze środków Programu obliczane są względem realnego pobytu w uczelni zagranicznej.

W ramach tej Akcji koszty podróży finansowane mogą być zgodnie z określonymi przez KE stawkami wyliczonymi na podstawie kalkulatora odległości.

Regulamin kwalifikacji

Pliki do pobrania

regulamin_sttdocx.pdf [ .pdf ]

Dokumenty aplikacyjne

Pliki do pobrania

2023_higher-education-mobility-agreement-training-ka131.docx [ .docx ]

1. Kwalifikacja pracowników na wyjazdy w celach szkoleniowych jest prowadzona przez cały rok akademicki, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na organizację tego typu mobilności.
2. Do realizacji wyjazdów szkoleniowych uprawnieni są w pierwszej kolejności pracownicy administracyjni uczelni oraz wydziałowi koordynatorzy programów wymiany międzynarodowej. Pracownicy dydaktyczni mogą wnioskować o wyjazd szkoleniowy tylko w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.
3. Wyjazdy pracowników mogą być realizowane do uczelni posiadających ważną w danym roku akademickim Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego i/lub do instytucji, które mogą być zdefiniowane jako przedsiębiorstwo. Wyjazdy nie mogą być realizowane do instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji zarządzających programami Unii Europejskiej.
4. Celem wyjazdu pracownika jest podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniu.
5. Przed wyjazdem pracownika do uczelni/instytucji przyjmującej strony uzgadniają program szkolenia -  Mobility Agreement - Staff Mobility for Training. Niezbędnymi elementami programu szkolenia są szczegółowo określone zakładane cele szkolenia, zawartość programu zajęć oraz oczekiwane rezultaty.
6. Dofinansowanie otrzymane przez pracownika jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pobytem w uczelni / instytucji partnerskiej (zwiększone koszty utrzymania za granicą, koszty dodatkowego ubezpieczenia, przygotowania językowego). Dodatkowo, pracownik otrzyma dofinansowanie kosztów podróży w formie ryczałtu określonego przez Komisję Europejską na podstawie odległości dzielącej siedzibę Uczelni i miejsce docelowe (kalkulator odległości). 
7. Podstawę kwalifikacji pracownika na wyjazd w celu szkoleniowym stanowi Mobility Agreement - Staff Mobility for Training, zaakceptowany przez wszystkie strony, oraz „Wniosek o grant na wyjazd pracownika”, zaakceptowany przez kierownika jednostki organizacyjnej oraz Prorektora ds. Nauki.
8. Niezbędnym warunkiem ubiegania się o przyznanie dofinansowania jest złożenie oryginałów dokumentów kwalifikacyjnych wraz z wymaganymi podpisami, co najmniej 2 tygodnie przed planowaną datą wyjazdu. Dopuszczalne jest złożenie Mobility Agreement - Staff Mobility for Training w formie faksu lub skanu, opatrzonego wszystkimi niezbędnymi podpisami.
9. Decyzję o przyznaniu i wysokości dofinansowania podejmuje Prorektor ds. Współpracy, z uwzględnieniem środków finansowych przyznanych Uczelni, określonych w umowie pomiędzy Politechniką Wrocławską a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
10. W celu umożliwienia korzystania z programu jak największej liczbie pracowników, kandydatury kadry młodszej stażem oraz osób, które ubiegają się o wyjazd po raz pierwszy, będą traktowane priorytetowo.
11. W przypadku wyjazdu Koordynatora Wydziałowego dokument, o którym mowa w p. 5, powinien być zaakceptowany przez Dziekana Wydziału oraz Prorektora ds. Współpracy.
12. Okres pobytu pracownika na uczelni partnerskiej, na który przyznawane jest dofinansowanie, wynosi minimalnie 2 dni. Czas podróży nie jest wliczany do okresu, na który przyznawane jest dofinansowanie. Podczas pobytu w uczelni / instytucji przyjmującej pracownik jest zobowiązany realizować szkolenie w wymiarze odpowiadającym czasowi pracy w Uczelni.
13. Każdy pracownik zakwalifikowany na wyjazd w celu szkoleniowym w programie Erasmus+ jest zobowiązany do zgłoszenia wyjazdu zgodnie z Pismem Okólnym 23/2018 w Sekcji Wyjazdów i Obsługi Gości Zagranicznych w Dziale Współpracy Międzynarodowej.
14. Z każdym pracownikiem zakwalifikowanym na wyjazd szkoleniowy w programie Erasmus+ zostanie sporządzona pisemna umowa.
15. Przekazanie dofinansowania pracownikowi może nastąpić tylko pod warunkiem zaakceptowania przez niego wszystkich warunków umowy i podpisania dokumentu przed terminem rozpoczęcia mobilności. Wypłata stypendium może nastąpić najwcześniej na 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia mobilności i nie później niż w dniu wyjazdu.
16. Warunkiem rozliczenia wyjazdu jest przedstawienie w terminie określonym w umowie oryginału otrzymanego z instytucji/uczelni przyjmującej pisemnego zaświadczenia o pobycie w tej instytucji. Zaświadczenie musi również zawierać informację o zrealizowaniu szkolenia (np. liczbę godzin przeprowadzonego szkolenia oraz jego formę – kurs szkoleniowy, work shadowing, International Week itp.). Zaświadczenie powinno być sporządzone na papierze firmowym instytucji przyjmującej i opatrzone podpisem osoby odpowiedzialnej za realizację programu szkolenia.
17. Po powrocie z uczelni partnerskiej pracownik sporządza sprawozdanie z wyjazdu w formie ankiety on-line, dostępnej w systemie Mobility Tool Komisji Europejskiej. Dane niezbędne do zalogowania na ww. stronie są przesyłane na służbowy adres e-mail pracownika.
18. Warunkiem ubiegania się o kolejny wyjazd w ramach programu Erasmus+ jest rozliczenie wszystkich poprzednich wyjazdów w ramach programu Erasmus+.
19. Pracownik powinien być ubezpieczony (koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków) na czas podróży i pobytu w uczelni/instytucji przyjmującej, zgodnie z procedurą opisaną w Piśmie Okólnym 19_2019.

Politechnika Wrocławska © 2024