"Świąteczny gość" w twoim domu- relacja

Data: 09.01.2024 Kategoria: Pracownicy

Cieszymy się, że drugi rok z rzędu mogliśmy sprawić, by część naszej zagranicznej społeczności znalazła ciepłe i gościnne miejsce przy świątecznym stole w domach pracowników z naszej uczelni. Studenci mieli dzięki temu okazję by na chwilę poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia z dala od swojego kraju i bliskich. Wspólne chwile, podczas których smakowali polskie potrawy i opowiadali o rodzinie, świętach, tradycjach oraz życiu studenckim, były pełne wzajemnej ciekawości i radości.

Inicjatywa „Świąteczny Gość” stała się po raz kolejny okazją do budowania mostów między kulturami, a także do kreowania atmosfery wzajemnego zrozumienia i współdzielenia radości świątecznych.

Dziękujemy wszystkim gospodarzom, którzy podzielili się rodzimymi tradycjami z naszymi zagranicznymi studentami. Wasza hojność i gotowość do dzielenia się świątecznym ciepłem z pewnością uczyniła te święta niezapomnianymi.

Relacje gospodarzy:

"Było nam bardzo miło wziąć po raz kolejny udział w akcji Świąteczny gość. Spędziliśmy fantastyczny wieczór z Melihem i z Natheerem. Czas upłynął nam bardzo wesoło na opowiadaniu o rodzinie, świętach, tradycjach, życiu
studenckim, a nawet zabytkach Jordanii i serialach tureckich. Mamy nadzieję, że chociaż przez chwilę nasi goście
mogli poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia".

"Wzorem ubiegłego roku wspólnie z rodzicami zaprosiliśmy 2 studentów, tym razem z Afryki (rok wcześniej byli z Turcji i Azerbejdżanu), Priscillę (Uganda) oraz Yididiya (Etiopia).
Priscilla bierze udział w prestiżowym Programie Erasmus Mundus Joint Master SBBE na Wydziale Chemicznym, a Yididiya studiuje automatykę na II stopniu, na W-12. To było wspaniałe doświadczenie gościć studentów z tak odległych krajów podczas Wigilii, byli przesympatyczni i świetnie spędziliśmy razem czas. Dzieci były również zachwycone ich obecnością
i możliwością porozmawiania po angielsku. Nasi goście spróbowali najdziwniejszych wigilijnych potraw, a najbardziej smakował im kompot z suszu. W przyszłym roku, również zaprosimy studentów obcokrajowców na Wigilię".

Relacje gości:

"To mój pierwszy raz, kiedy spędzam Boże Narodzenie w kraju poza moją ojczyzną i byłam podekscytowana, aby zobaczyć i doświadczyć, jak różni ludzie obchodzą to święto. Byłam szczególnie zainteresowana wyjątkowymi tradycjami bożonarodzeniowymi, które obserwuje się w Polsce".

"Kolacja świąteczna przywołała wspomnienia z mojego rodzinnego kraju, gdzie tradycją jest spędzanie czasu z rodziną w tym okresie. To było niesamowite móc zjeść kolację i porozmawiać o różnych rzeczach z moją polską rodziną".

"Moja rodzina goszcząca, pani Julia i jej rodzina, byli gościnni i bardzo mili. Mają super niesamowite i urocze dzieci.
Przygotowali nawet dla nas świąteczne prezenty pod choinkę. Miałam okazję spróbować wielu polskich tradycyjnych
potraw i napojów".

"Było naprawdę zabawnie, a cała rodzina była przemiła.
Dziękuję organizatorom za tę możliwość". Priscilla z Ugandy.

"Podzieliłam się kilkoma tradycjami z rodziną goszczącą. Łamaliśmy też cienki biały chleb i dzieliliśmy się kawałkami przed uściskiem i świętowaniem Bożego Narodzenia. Pomimo tego, że jestem w Polsce trzeci rok, nie wiedziałam o tak wyjątkowej tradycji. Najbardziej zaskakującym dla mnie momentem było wręczanie prezentów. Nagle jedno z dzieci wręczyło mi paczkę. To było bardzo wzruszające i zaskoczyło mnie, że pomyślano również o mnie".  Pinar z Turcji.